Ogrzewanie domu kominkiem

Ogrzewanie domu kominkiem można zrealizować na kilka sposobów. Jeżeli posiadamy bardzo mały dom, możemy bez problemu nagrzać go samym kominkiem. Ciepło powinno rozejść się po całej przestrzeni w miarę równomiernie i wypełnić cały dom lub mieszkanie. Jeśli posiadamy dom nieco większy, to może pojawić się problem. Ciepło nie zawsze rozejdzie się wszędzie równomiernie, pomieszczenia najbardziej oddalone od tego, w którym mamy kominem, pozostaną niedogrzane. Jeżeli nasz dom nie jest ocieplony i nie mamy szczelnych okien, efekt będzie jeszcze gorszy. Jak sobie z tym poradzić? Otóż istnieją dwa sposoby: przeniesienie gorącego powietrza z okolic kominka na inne pomieszczenia systemem specjalnych rur, lub zamontowanie płaszcza wodnego i wpięcie kominka do instalacji centralnego ogrzewania.

Stosując ogrzewanie powietrzne powinniśmy zainstalować w domu odpowiednie rury, którymi będzie płynąć gorące powietrze z okolic kominka. Możemy zastosować albo grawitacyjny jego przepływ, albo wymuszony wiatrakami lub dmuchawą. Na każdy z końców kanałów cieplnych znajdzie się kratka kominkowa, która będzie mogła odpowiednio wkomponować się w wygląd pomieszczenia. Takie kratki zazwyczaj mają formę dużego prostokąta i skutecznie zapobiegają dostawaniu się do przewodów cieplnych małych przedmiotów, a także owadów. Ogrzewanie powietrzne sprawdza się, gdy mamy dom średniej wielkości lub mały.

W przypadku dużych budynków wciąż możemy zastosować ogrzewanie kominkiem. Jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że jego moc nie będzie wystarczająca, żeby podnieść temperaturę wody więcej niż do 40-50 stopni. Ale doskonale nada się to do dogrzewania domu w okresach jesiennych i wiosennych. Kominek powinien posiadać możliwie dużą moc, nie zapomnijmy jednak że powyżej pewnych parametrów w pomieszczeniu powinna znajdować się kratka wentylacyjna. Płaszcz wodny kominka dobrze jest wpiąć do instalacji centralnego ogrzewania w taki sposób, żeby najpierw poprowadzić rury do kotłowni, a dopiero tam wykonać samo połączenie. Dzięki temu nie zakłócimy równowagi cieplnej instalacji i wszystkie kaloryfery będą grzały równomiernie.

Zobacz: http://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz